Pivovar Garáž

 

Za  I. Lamačským remeselným pivovarom Garáž stojí Marian Latka, ktorého vzťah k pivu ovplyvnil aj dlhoročný pobyt v zahraničí. „Keďže som dvadsať rokov pracoval v Holandsku a Belgicku, mal som príležitosť zistiť, že existujú aj iné ako europivá,“ vysvetľuje. Podľa jeho slov nápad s varením piva v ňom zrel už dlhšie. „Chýbali mi na to podmienky. Podarilo sa nám postaviť dom s garážou, namotal som aj moju ženu a potom to už išlo rýchlo,“ hovorí s úsmevom Maroš. Práve jeho polovička mu veľmi pomohla. „Fyzicky i podporou,“ zdôrazňuje.

Rozbeh bol dôležitý. „Vedomosti sme získavali z internetu a kníh, ktoré sme dokázali zohnať. Potom  len veľa variť a skúšať a učiť sa, učiť sa, učiť sa,“ prezrádza Maroš. Ten ďakuje aj Rišovi z pivovaru Hops. „Veril nám a umožnil navariť prvú väčšiu várku.  Overili sme si, že vieme navariť pivo, za ktoré sa nebudeme hanbiť. A hlavne, ktoré chutí aj cudzím ľuďom, nie len kamarátom,“ opisuje dôležitý zlom.

Odtiaľ už bola cesta ku kočovnému pivovaru krátka. „Pred niečo vyše rokom sme boli na pivnom festivale v Senici a tam sme sa stretli s konceptom kočovného pivovaru prvýkrát. Veľmi sa nám zapáčil a po nejakej dobe sme si povedali, že to skúsime,“ vysvetľuje Maroš.

Prvá várka pod značkou Garáž prebehla v Bratislave. „Po určitom čase som na sobotných trhoch v Starej tržnici narazil na Mateja z pivovaru Shenk a dohodol som s ním prvé varenie. Pivo sa nám podarilo k maximálnej spokojnosti, tak pokračujeme skromne ďalej,“ hovorí Maroš.

Garáž sa špecializuje na vrchne kvasené pivá. Štýlovo sa nechcú obmedzovať, varia jednoducho to, čo im chutí. „Momentálne varíme pivo v piešťanskom pivovare Žiwell a trnavskom Sessleri. S oboma pivovarmi je veľmi dobra spolupráca,“ pochvaľuje si Maroš.

Plány Garážu sú jednoduché. „Chceme variť pivo, ktoré bude ľudom chutiť a baviť sa tým,“ naznačuje Maroš, ktorý si pochvaľuje pivnú scénu na Slovensku. „Spoznal som zopár výborných ľudí a ochutnal toľko piva, koľko sa mi ani nesnívalo, že sa na Slovensku vari. Veľa z tých pív bolo naozaj výborných. Musím povedať že slovenská pivná scénami ma baví,“ uzatvára rozprávanie Marian Latka z I. Lamačského remeselného pivovaru Garáž.