JAMA Craft Brewery

 

S homebrewingom (domácim varením) som začal na jeseň 2011. Nápad sa zrodil takpovediac zo dňa na deň. Internet, zopár rád od kamarátov, zaobstaral si suroviny, vybavenie a prvé pivko bolo na svete.

To čo malo byť len akýmsi pokusom ma úplne vtiahlo a nedal sa urobiť krok späť. Počet várok začal pribúdať a s nimi aj povzbudzujúce slová prvých “degustátorov”. Ubehli 2-3 mesiace a naskytla sa možnosť účasti na domovaričskej súťaži Prague International Homebrewing Award. Súťažilo brusnicovo – pšeničné pivo Cran[be´-er]y, ktoré skončilo na 8. mieste a porazilo aj vzorky dlhoročných varičov. V roku 2012 pribudli účasti na ďalších súťažiach v Košiciach, Rožňave, Martine a Prahe. Najväčším úspechom je 3. miesto na Bielej vrane s pivkom Splatterr, ktoré sa týmto stalo vlajkovou loďou pivovaru.

Prelomovým bol úvod roka 2013, keď sa podarilo dohodnúť s Jánom Tribulíkom z Minipivovaru Richtár Jakub na varení piva u Richtára a začala nová éra. Contract brewing alebo gypsy brewing znamená, varenie piva na zariadeniach iných pivovarov. A ako inak keď nie s najúspešnejších pivom Splatter. To sa neskôr čapovalo v Hostinci richtár Jakub, Novomestskom pivovare, v Mariánke U zeleného stromu a senickom Sklep pube. Na jar som pripravil jemnejšie pivo typu pale ale a dnes už nikto nevie prečo nesie názov Jarrko Ruutu. Každopádne korene tohto piva nehľadajte vo Fínsku. Neskôr prišla ponuka uvariť si pivko aj v neďalekom Stupavare. Tu sa “ukuchtil” už spomínaný ejlík Jarkko Ruutu. Okrem iného som varil aj v moravských Ratíškoviciach.

V súčasnosti je prevažná časť piva varená v minipivovare Richtár Jakub. Na jar 2014 smerovanie k vlastnému pivovaru začalo naberať správny vietor. Prišla lákavá ponuka, zapojili sa možné aj nemožné sily, pozháňali investície a pivovar bol dovezený. Celé leto bolo v znamení rekonštrukcie priestorov a jeseň vybavovania povolení. V septembri 2014 prebehla prvá testovacia várka v novom a hlavne vlastnom pivovare.

Typ pivovaru
Kraj pivovaru
Mesto
Chorvátsky Grob