Prvý súkromný trenčiansky pivovar

 

Nákupné  centrum Južanka nachádzajúce sa na sídlisku Juh v minulosti slúžilo ako miesto výroby piva pre Prvý súkromný trenčiansky pivovar s názvom Matúš  Čák Trenčiansky. Majiteľom pivovaru bola spoločnosť  Južanka  s. r. o.  Peter Kucharovič a Weiner. Technologické zariadenie bolo dodané maďarskou firmou Rauschberg  s výstavom piva cca 4 000 hl za rok. Na jednu várku bolo možné uvariť 1 000 litrov. Varňa bola v suteréne. Po ochladení pivo dozrievalo v desiatich CK- tankoch. Jedenásty slúžil na filtrovanie piva. Funkciu sládka vykonával René Hudec.

Na začiatku pivovar skúšobne varil za pomoci vsetínského pivovaru tmavé 10° pivo. Neskôr sa tu varilo 11,5% svetlé pivo „ Matúš Čák Trenčiansky“. Pri svetlom pive čerpali skúsenosti z pivovaru v Banskej Bystrici. Pivo plnili len do KEG sudov.

Pivovar mal svoju vlastnú reštauráciu pre viac ako 50 osôb a k tomu aj letnú terasu, kde sa pivo priamo  čapovalo. Bolo rozvážané aj do širokého okolia, dokonca aj do Bratislavy. Jozef Božík si spomína, že bolo pivo vozené až do Hlohovca do jednej reštaurácie. Tiež sa čapovalo na futbalovom štadióne, keď hrali doma trenčiansky futbalisti. Výroba bola ukončená v roku 1998 z dôvodu poruchy filtračného zariadenia (rozpadnutá kremelina).

Spomienkou na pivovar zostali len pivné tácky a samolepky na KEG sudy.

Typ pivovaru
Kraj pivovaru
Mesto
Trenčín