Turčiansky pivovarnícky dom Viktória

 

Známy pivovar kedysi niesol názov Turčiansky pivovarnícky dom. Vznikol v lone martinskej prírody a v logu sa preto hrdili dva medvede najznámejšie symboly Turca.

Po vybudovaní novej prevádzky však dostal celkom iné pomenovanie, novú značku. V roku 2008 sa stal súčasťou hotelového komplexu a spoločne ich poznáme pod jednotným názvom Victoria – víťazstvo.

Myšlienka variť vlastné pivo vznikla, aj v tomto prípade, kurióznym spôsobom. Ondrej Čuraj, majiteľ pivovaru, je telom i dušou športovec. Basketbal hrával mnoho rokov profesionálne a ako sám hovorí, po dobrom športe sa pýtalo aj dobré pivo.

Avšak začalo byť stále ťažšie a ťažšie dostať sa k tomu naozaj kvalitnému a chutnému. A tak sa zrodila myšlienka, začať vyrábať zlatožltý nápoj vlastnoručne. Sám mal k vareniu piva blízko, pretože je vyštudovaným inžinierom chemicko-technologickej fakulty. Nastal čas oprášiť vedomosti. Prvé pivo vyrobil doma v kuchyni v dvadsaťlitrovom hrnci a skutočne sa dalo piť.

To začínajúceho pivovarníka posmelilo natoľko, že za pomoci strojárov zostrojili takmer na kolene prvú vlastnú aparatúru s kapacitou 150 litrov. V budove blízko svojho domu sa začali rodiť prvé hektolitre ozajstného piva.

Typ pivovaru
Kraj pivovaru
Mesto
Martin