Jedného dňa, v roku 2014 som bol pozvaný do prvého domáceho pivovaru v Rimavskej Sobote, u Mira Blanaroviča, kde som prvý krát ochutnal doma varené pivo. Odvtedy mi to vŕtalo v hlave a skoro tri roky som sa k tomu odhodlával.
Na začiatku roka 2017 som si konečne kúpil prvú sadu na výrobu domáceho piva, ktorá obsahovala 30 l kvasnú nádobu, hustomer a prvé štartovacie suroviny - koncentrát a kvasnice.
Po troch mesiacoch som sa rozhodol začať variť zo základných surovín, ako je jačmenný a pšeničný slad, chmeľ a pivné kvasinky. Na to som si zadovážil varný hrniec Brewfest, v ktorom sa dalo uvariť okolo 30 l skutočného piva. Všetky potrebné veci som si postupne dokúpil a zariadil som si svoj domáci mikropivovar v záhradnom domčeku, ktorý bol málo využívaný. Varím tam dodnes, ale priestory začínajú byť postupne nepostačujúce.
Pri tomto zariadení som neostal dlho a začal som premýšľať nad niečím väčším, už vlastnej konštrukcie. Na webe som videl rôzne systémy spádových aj prečerpávacích mikropivovarov, ale nechcel som žiadny kopírovať, tak som prišiel na nápad skombinovať gravitačné scedzovanie s prečerpávaním sladiny pomocou pivovarského čerpadla Rover. Ďalším problémom bolo, ako vyriešiť ohrev. Začínal som s plynovou stoličkou na propán - bután. Bolo to jednoduché a lacné riešenie, ale ručná regulácia bola veľmi komplikovaná a vyžadovala neustále sledovanie teploty a krútenie ventilom tam a späť.
Po dlhšej dobe vyhľadávania na webe som objavil keramické kontaktné vyhrievacie telesá. Objednal som si ich z Čiech 4 kusy po 500 W a nainštaloval som ich na kruhovú hliníkovú platňu. Po niekoľkých várkach, keď som objem vyše 60 l sladiny nevedel poriadne rýchlo dostať do varu a chmeľovar trval dlho, pričom neboli z chmeľu poriadne vylúhované všetky aromatické a chuťové zložky, rozhodol som sa, že pridám ešte jedno teleso 500 W, takže teraz mám 2500 W príkonu a varí to jedna radosť.
Minulej jesene a začiatkom tejto jari sa mi podarilo uvariť niekoľko várok skutočného ležiaka a to vďaka prirodzene nízkym teplotám v mojom malom pivovare, kde mám kúrenie na drevo a počas zimného obdobia tam teplota klesá blízko k nule. Obvykle varím počas zvyšku roka pivá s vrchným kvasením, no prvý krát som založil do malej 110 l mrazničky kvasnú nádobu na spodné kvasenie a začínam robiť ležiaky aj v lete. Na výsledok si musím ešte pár týždňov počkať.
Názov pivovaru som si zvolil podľa mena synovej feny nemeckého ovčiaka. Vyrastala totiž u nás na Pivovarskej ulici a od začiatku sa zúčastňovala pri varení piva.