Pivovar Lanius

 

Prvým známym majiteľom dnes už historického meštianskeho domu číslo 20 na námestí v Trenčíne bol v roku 1649 Thomas Lanius a práve po ňom dostal trenčiansky reštauračný pivovar Lanius svoje meno. Výroba piva sa u nich právom nazýva remeselnou – ich technológia, ktorú má na starosti duo Peter Kaššák a Róbert Solárik, spočíva v malej varni, ale relatívne veľkému počtu fermentačných tankov.

To im síce umožňuje mať v sortimente naraz 6 až 10 druhov dobrého piva, no vzhľadom na častosť varenia a množstvo úkonov s tým spojených sa dá povedať, že to je drina! Rozmanitosť ich pivných štýlov a kvalitné prevedenie je to, čo k nim priťahuje nových, aj stálych hostí a množstvo priaznivcov, ktorí radi cestujú v rôznorodom svete piva. Robia to dobre „pre nás, Trenčanov. A našich hostí.“

Prvá previerka prišla na Salóne piva v Bratislave 2015 – len rok od založenia pivovaru – a ľudia neváhali na ich špeciály Belgian Cherry Tripel, či vymrazovaný Lanius Eis čakať v rade aj pol hodiny! Hoci patrí pivovar Lanius medzi najmladšie slovenské pivovary, už dnes je jedným z najinovatívnejších a počtom pivných štýlov najvšestrannejších výrobcov piva na Slovensku.

Typ pivovaru
Kraj pivovaru
Mesto
Trenčín